Cyrkulator, wentylator, klimatyzator przenośmy – co wybrać?

Nie pozwólmy zaskoczyć się upałom! Chcąc przygotować się na cieplejsze dni, możemy wyposażyć się w wentylator, klimatyzator przenośny bądź cyrkulator – co jednak będzie najlepsze?

wiatrak
źródło:pixabay.com

Jak działa cyrkulator powietrza?

Zadaniem śmigła, które porusza się w cyrkulatorze, jest wprawienie w ruch powietrza tym samym wymuszające jego obieg. Tym samym dochodzi do wyrównania temperatury w danym pomieszczeniu. Cyrkulatory powietrza mogą być przydatnym urządzanie nie tylko latem, ale także zimą. Ogrzewane powietrze, które wprowadzone jest w cyrkulacje, grzeje efektywniej. Dzieje się tak ponieważ dochodzi do zaburzenia naturalnej konwekcji, czyli ucieczki najcieplejszej warstwy pod sufit. W czasie upałów tzw. stojące powietrze zostaje równomiernie schłodzone i podlega ciągłej cyrkulacji, a nam łatwiej się nim oddycha.

Jak działa wentylator ?

Najczęściej to właśnie one znajdują się w naszych domach. Dostępne są w wersji podłogowej, kolumnowej, stołowej, a także sufitowej, możemy także ustawić moc nadmuchu, tak by dopasować go najlepiej do swoich potrzeb. Wentylatory, czyli tzw. wiatraki dostępne są w różnych wersjach. Urządzenia te mogą być wyposażone w timer, czy pilota, którym możemy sterować nim z dowolnej części pokoju. Wadą tego urządzenia jest, że chłodne powietrze „dmucha” tylko w jednym kierunku.

Jak działa klimatyzator przenośmy?

Kolejnym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośmy, czyli nie posiada on stałej instalacji kablowo-rurowej. Wybierając to rozwiązanie, ciepłe powietrze z pomieszczenia kierowane jest na zewnątrz za pomocą specjalnej rury, która umieszczona jest w otworze balkonowym/okiennym bądź wypuszczana jest przez kratkę wentylacyjną. Klimatyzatory przenośne są łatwe i wygodne w obsłudze, ponieważ sterujemy nimi za pomocą pilota.

wentylator do domu
źródło: pixabay.com

Czy wentylator jest zdrowy?

To właśnie wentylator jest najczęściej wybierany do ochłodzenia się w ciepłe dni, jednak czy to rozwiązanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Wentylatory tak naprawdę nie ochładzają powietrza, tylko nas samych. Trzeba zaznaczyć, że urządzenie pozwala jedynie obniżyć temperaturę odczuwalną, a nie faktyczną. Dodatkowo wentylator rozdmuchuje kurz i pyłki, które mogą się przyczyniać do reakcji alergicznych, ataków astmy, suchości oczu, a także podrażnienia zatok i bólu mięśni. Dlatego osoby ze skłonnościami do alergii, astmy, czy też kataru siennego powinny unikać korzystania z wentylatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *