Jak podłączyć zmywarkę i pralkę do jednego kranu i syfonu?

Odpowiedni montaż pralki i zmywarki zapewni nam niezawodne działanie tych urządzeń. Dlatego powinniśmy odpowiednio przygotować się do prac instalacyjnych i odpowiednio je wykonać.

podłączyć zmywarkę
źródło: thisisbritain.me

Podłączenie zmywarki i pralki do jednego kranu i syfonu

Podłączenie tych dwóch urządzeń do jednego kranu i syfonu jest możliwe. Wystarczy, że w miejscu podłączenia tych sprzętów do wody zainstalujemy odpowiedni trójnik. Nie ma także problemu by pralkę i zmywarkę podłączyć do jednego odpływu, jednak nie jest to zalecane. Podczas wylewania wody z syfonu może dojść do „bulgotania”. Dlatego urządzenia te lepiej podłączyć do osobnego odpływu.

Jak podłączyć pralkę i zmywarkę do instalacji elektrycznej?

Urządzenia AGD tego typu w Polsce przeznaczone są do zasilania ich napięciem 230 V. Oznacza to, że by je podłączyć, będziemy jedynie potrzebować gniazdka wtykowego z uziemieniem. Odradza się podłączać je do przedłużaczy i rozgałęziaczy.

Dbając o swoje bezpieczeństwo gniazdo, do którego będą podłączone urządzenia, nie powinno znajdować się bliżej niż 60 cm od punktu poboru wody.

Pamiętajcie! Osoby, które nie mają doświadczenia ze sprzętami AGD, nie powinny zajmować się montażem i naprawą zmywarek i innych sprzętów na własną rękę.

Podłączenie urządzeń AGD do instalacji wodnej

Większość modeli musi być zasilana zimną wodą. Przed ich podłączeniem najlepiej zajrzeć do instrukcji, jakie zalecenia co do montażu daje nam producent. Zazwyczaj w komplecie z tymi urządzeniami otrzymujemy wąż, który służy do rozprowadzania wody. Na ogół mierzy on około 1,5 m. Dlatego instalacja powinna znaleźć się nie daleko węża przedłużającego bądź musimy wyposażyć się w dłuższy.

podłączenie pralki
źródło: mykino.club

W przypadku zmywarki powinniśmy także sprawdzić, czy standardowy wąż wyposażony jest w elektrozawór, który pozwoli zapobiec zalaniu kuchni, gdy w zmywarce bądź w wężu zdarzą się jakieś nieszczelności.

W większości przypadków węże posiadają zakończenie w postaci nakrętki z gwintem ¾ cala. Dlatego ważne by instalacja wodna była zakończona gwintem zewnętrznym o takim samym wymiarze. Na podłączenie potrzebować będziemy także zaworu odcinającego. Umożliwi on odłączenie pralki/zmywarki od instalacji, gdy konieczne będzie zakręcenie wody w łazience bądź kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *