Zakupy w czarny piątek, a reklamacja produktów

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku ze zbliżającymi się tzw. Black Friday (Czarny Piątek) i Cyber Monday przypomniał, że produkty zakupione w te święta można reklamować.

naprawa AGD
źródło: pixabay.com

Praktycznie święto powinno obejmować tylko sklepy stacjonarne, jednak coraz częściej Czarny Piątek organizowany jest także w sklepach internetowych. Coraz powszechniejszym zabiegiem jest także łączenie Black Friday oraz Cyber Monady w jedno święto, a także wydłużenie świętowania od piątku do poniedziałku. W 2018 Black Friday przypada na 23 listopada, w Cyber Manday na 26 listopada.

Ważne jest przypomnienie, że produkty zakupione w te święta, czy przy okazji każdej innej promocji mogą zostać zareklamowane, takie prawo mamy także zagranicą, na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje takie same przepisy konsumenckie.

Jeżeli produkt ma wadę w ciągu 2 lat od wydania mamy prawo zwrócić go do sprzedawcy. Firma ma 14 dni roboczych, by rozpocząć proces reklamacji, jeżeli nie dotrzymał on terminu, można przyjąć, że została ona uznana. Jeżeli wada jest istotna, możemy zażądać odstąpienia od umowy. Aby zgłosić reklamację, musimy posiadać dowód zakupu np. paragonu, czy potwierdzenie przelewu. A więc nie musicie się obawiać, że jeżeli pralka w czasie gwarancji ulegnie awarii, nie będzie mogła zostać na nią oddana

Co jeśli, jednak nie jesteśmy zadowoleni i chcielibyśmy oddać produkt?

Przede wszystkim w przypadku zakupów stacjonarnych warto dowiedzieć się, czy sprzedawca stosuje takie praktyki, ponieważ zwrot produktów zależy tylko od jego dobrej woli. Zdarza się, że sprzedawcy sami określają warunki takiego zwrotu i wymagają np. oryginalnego pudełka.

Warto także pamiętać, że jeżeli podczas płacenia okaże się, że produkt jest droższy, niż wskazywała etykieta mamy prawo do kupienia go po korzystniejszej cenie.

W przypadku zakupów przez internet masz prawo do zwrócenia produktu bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu jego otrzymania. W tym wypadku masz obowiązek wypełnić oraz odesłać oświadczenie o odstąpieniu do umowy. Sprzedawcy internetowi zobligowani są do udostępniania wzoru takiego oświadczenia.

czarny piątek
źródło: pixabay.com

Coraz więcej Polaków korzysta z promocji, które proponowane są przez sklepy z okazji Black Friday, powoduje to, że sklepy chcą jak najbardziej wykorzystać moment i wykorzystać klientów. Dlatego też sprawdzajcie dokładnie ceny i pamiętajcie, że na sprzęt, który został zakupiony w promocji, także przysługuje Wam gwarancja. Dlatego za nim weźmiecie się za naprawę pralki, którą dopiero co kupiliście, skorzystajcie z możliwości gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *